آشنایی با لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز

قبل از شروع لیگ­ های مختلف در سراسر دنیا، رسم است که تیم ­ها زمانی را برای رونمایی از پیراهن ­های تیم خود در نظر بگیرند. این مراسم با دعوت از خبرنگاران و بازیکنان معروف و محبوب تیم خودشان انجام می­ شود. در کشور ما، بعد از آغاز لیگ برتر در سال 80 این مراسم نیز در باشگاه­ های تیم­ های بزرگی همچون پرسپولیس برگزار می ­شود. از این رو در این مقاله با بلاگ تخصصی برادران اسپرت همراه باشید تا اطلاعات کاملی در خصوص لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز به دست آورید.

 

لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز

در آغاز تأسیس تیم پرسپولیس در دهه 40، پیراهن ­های این تیم به رنگ قرمز آجری بود که تفاوت زیادی با رنگ قرمز دهه­های اخیر دارد. بازیکنان بزرگی مانند همایون بهزادی، محراب شاهرخی، ابراهیم آشتیانی، پرویز دهداری، حمید جاسمیان و حسین کلانی که از تیم شاهین در این تیم حضور پیدا کرده بودند؛ از پیراهن سفید نیز در بازی­ های این تیم استفاده شد. البته با مراجعه به بخش “خرید لباس پرسپولیس” شما می توانید لباس های قدیمی تا به امروز این باشگاه را باکیفیت بسیار بالایی تهیه و خریداری کنید.

 

آشنایی با لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز

 

سال 1348

در اواخر دهه 40، یعنی در سال 1348 بازیکنان شاهین تیم پرسپولیس به تیم پیکان رفتند و پیراهن این تیم بار دیگر به قرمز تغییر رنگ داد و این روند تا زمان بازگشت دوباره این بازیکنان به تیم ادامه پیدا کرد.

 

دهه 50

در اوایل دهه 50 مربی انگلیسی این تیم آلن راجرز، مربی معروف دربی شش ­تایی ­ها، به دلیل علاقه به تیم آرسنال، پیراهن تیم پرسپولیس را به رنگ قرمز تغییر داد. نکته جالب در مورد راجرز این است که این مربی، پیراهن­ های تیم آرسنال را خریداری و بازیکنان پرسپولیس را به استفاده از پیراهن­ های این تیم ترغیب و تشویق کرده است.

در این زمان با بازگشت دوباره پیکانی­ ها به پرسپولیس، تغییری بنیادی در پیراهن­ های این تیم ایجاد شد. پیکانی­ ها آستین­ های سفید رنگ را به پیراهن قرمز اضافه کردند. در اواخر این دهه برای اولین‌ بار پیراهن ­های بازیکنان یقه دار با سه خط استفاده شد.

 

دهه 60

در نخستین سال ­های دهه 60، پرسپولیس از رنگ قرمز و سفید در طرح لباس بازیکنان خود استفاده کرد. پیراهن بازیکنان در این سال­ها به رنگ قرمز با آستین ­ها و یقه سفید رنگ بود که دور یقه و آستین ها به سه خط قرمز رنگ ختم می ­شد. تا اواسط دهه 60 شمسی از رنگ­های نیمه سفید و نیمه قرمز در لباس­های این تیم مشابه آنچه که در تیم فاینورد هلند می بینیم، مورد استفاده قرار گرفت.

در طول زمان تیم پرسپولیس تحولاتی در لباس­ های خود داشته است؛ مانند آنچه که در لباس­ های این تیم در سال 1366 اتفاق افتاد. لباس این تیم به رنگ قرمز که یک خط عرضی بزرگ در میانه آن قرار گرفته، از عجیب ترین لباس­ ها در ادوار مختلف است.

در سال ­های پایانی دهه 60 پیراهن ­های این تیم بار ها تغییر کرده است. زمانی تمام قرمز می ­شد، در مقطعی دیگر طراحان لباس پرسپولیس خطوط و اشکالی را به پیراهن این تیم اضافه می ­کردند.

از جمله این طرح­ ها و اشکال می ­توان به این موارد اشاره کرد:

  • قرار دادن مثلث­ های بزرگ روی سرشانه لباس که تا آستین ­ها هم ادامه داشت.
  • پیراهن قرمز با آستین­ های سفید که سه خط موازی روی سرشانه­های آن نقش بسته بود.
  • پیراهن به رنگ قرمز که با چهار خط سفید بر روی آن خود نمایی می­کرد.
  • پیراهن سفید با خطوطی به شکل عمودی و قرمز مایل به صورتی در طرح این لباس استفاده شد.
  • آستین ­ها و یقه‌سفید و پیراهن به رنگ قرمز درآمدند.

 

سال 1372

در ابتدای سال 1372 زمان آغاز ریاست امیر عابدینی در پرسپولیس، تیم پرسپولیس از رنگ مشکی هم برای پیراهن ­های خود بهره برد. دلیل این استفاده از این رنگ علاقه مدیر این باشگاه به تیم آث میلان ایتالیا بوده است.

 

نیمه های دهه 70

در نیمه­ های دهه 70 شمسی لباس ­های این تیم از رنگ ­ها و طرح ­هایی دیگر نیز بهره جست. طرح پیراهن قرمز با یک آستین سفید و یک آستین دیگر قرمز، قرمز با خط سفید، آستین­ های قرمز و سفید، پیراهن قرمز با سرآستین­ های مشکی، یا پیراهن قرمز و یک خط عرضی مشکی از موارد استفاده رنگ ­ها و طرح ­های لباس­ های این تیم است.

 

اوایل دهه 80

اوایل دهه 80 شمسی در اولین دوره لیگ برتر، با مربیگری علی پروین از لباس قرمز رنگ و سرآستین های سفید که یک تبلیغ بزرگ با رنگ سفید در وسط لباس استفاده شد. در دوره بعدی لیگ برتر، تبلیغ روی لباس این تیم تغییر کرده بود و از وسعت رنگ سفید در قسمت میانی لباس کمتر شد. طرح قبلی لباس در این دوره نیز حفظ شده بود. سرخ ­پوشان پایتخت در دوره سوم، از لباس ­های تمام قرمز رنگ استفاده کردند.

پیراهن قرمز با دو خط مشکی و سفید درقسمت سر آستین راست، در دوره چهارم لیگ برتر برای بازیکنان سرخ­ ها تهیه شد. در دوره پنجم رقابت های لیگ برتر، در بعضی بازی ­ها از پیراهن قرمز با آستین ­های سفید و در بعضی دیگر پیراهن قرمز با آستین ­های مشکی استفاده شد.

ششمین دوره لیگ برتر با طرح جالبی از لباس تیم پرسپولیس سپری شد. بازیکنان این تیم با لباس های راه ‌راه قرمز و سفید به سبک بازیکنان تیم اتلتیکو مادرید به میدان رفتند.

پیراهن قرمز با سرآستین­ های سفید و مشکی از جمله لباس­ های پرسپولیس بود. سرخ‌پوشان پایتخت با همین پیراهن در دوره هفتم لیگ برتر، با مربیگری افشین قطبی قهرمانی خود را جشن گرفتند.

 

پرسپولیس در چه سال‌ هایی قهرمان آسیا شد؟

لباس های تاریخ پرسپولیس

 

دوره هشتم لیگ برتر

در دوره هشتم لیگ برتر، پر طرفدارترین تیم آسیا زمانی با لباس­ های راه‌راه قرمز و سفید افقی و زمانی با لباس ­هایی تمام قرمز به مصاف حریفان خود می­ رفت.

 

دوره نهم لیگ برتر

پیراهن قرمز در نهمین دوره و قرمز و یک خط مشکی افقی در زیر یقه در دوره دهم لیگ برتر استفاده شد. دوره یازدهم سرخ ­پوشان، با پیراهن های قرمز با سرآستین ­های مشکی به مربیگری حمید استیلی و مصطفی دنیزلی به پایان رساندند.

 

دوره دوازده و سیزدهم لیگ برتر

در لیگ­ های دوازده و سیزدهم، این تیم به نشانه پیروزی تاریخی خود در دربی 52، پیراهن­ های قرمز با سرآستین­ هایی که 6 خط سفید روی نقش بسته به میدان می ­رفتند.

سرآستین­ های سفید با لباس یک‌ دستت قرمز از لباس ­هایی بوده که سرخ ­پوشان در لیگ چهاردهم از آن بهره جستند.

 

دوره پانزدهم لیگ برتر

ارتش سرخ آسیا، در لیگ پانزدهم با مربیگری برانکو به مصاف حریفان خود می ­رفتند. در این دوره خط ابر و بادی در گوشه سمت چپ پیراهن­ های این تیم به چشم می ­خورد.

 

پرسپولیس در چه سال‌ هایی قهرمان آسیا شد؟

 

دوره شانزدهم لیگ برتر

در دوره بعدی لیگ برتر یعنی لیگ شانزدهم، شاگردان برانکو این بار نیز با پیراهن قرمز که خطوطی مشکی در دو سمت پیراهن شان قرار داشت را به تن کردند.

 

دوره هفدهم لیگ برتر

سرخ ‌پوشان در لیگ هفدهم با پیراهن ­های قرمز و راه‌ راه سفید و یقه و آستین­ های سفید که دور آستین­ ها قرمز رنگ هستند، به میدان رفتند.

 

دوره هجدهم لیگ برتر

در هجدهمین دوره لیگ برتر، تیم پرسپولیس با لباس قرمز و یقه ‌سفید که دو خط سفید در دو طرف لباس تعبیه شده و یک تبلیغ در میانه لباس قرار گرفته، به میدان رفتند.

 

آشنایی با لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز

آشنایی با لباس های تاریخ پرسپولیس | از گذشته تا به امروز

 

دوره نوزدهم لیگ برتر

در لیگ نوزدهم تیم پرسپولیس با برند آل اشپورت قراردادی را منعقد کردند که طبق آن این برند متعهد به تهیه لباس ­های این تیم شد.

در سفری که محسن خلیلی از ترکیه به دبی داشته، 47 کیلو لباس که قرمز رنگ که لباس اول تیم و سفید رنگ که لباس دوم این تیم بوده را تهیه کرده که بازیکنان از این لباس­ ها برای قهرمانی خود استفاده کردند.

 

دوره بیستم لیگ برتر

در لیگ بیستم (1400)، برند آل اشپورت در طراحی لباس پرسپولیس از رنگ تمام قرمز، یقه و سر آستین­ های مشکی بهره برد. در این دوره از رنگ سفید که در ادوار گذشته بسیار استفاده می ­شده نیز کنار گذاشته شد. نکته قابل‌ تأمل در لباس این دوره سرخ ­پوشان، استفاده از نماد”تخت جمشید” است. نمادی که نام پر افتخار تیم پرسپولیس از آن گرفته شده و هواداران این تیم بزرگ همیشه به آن افتخار می ­کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه