امکان ارسال فوری نیز فراهمه و امکان چاپ اسم و شماره نیز فراهمه

10 الی 13

15 الی 18

امکان خرید 24 ساعته از برادران اسپورت هست ولی پشتیبانی فقط در ساعات اداری فروشگاهه و در ساعات غیر اداری فقط پیام بدید .

چند توصیه کلی برای پیشگیری از آسیب های ورزشی با انتخاب لباس ورزشی مناسب

پیشگیری از آسیب های ورزشی با انتخاب لباس ورزشی مناسب

در هر ورزشی که چه در سطح عادی انجام گیرد و چه در سطح حرفه ای، احتمال یک سری آسیب های احتمالی وجود دارد. سطح این آسیب دیدگی ها متفاوت است که گاها چنان شدت پیدا می کند که ورزشکار را چندین ماه و یا حتی چندین سال از میادین ورزشی دور می کند بنابراین برای پیشگیری از این مشکلات باید نهایت دقت را در زمینه های مختلف به عمل آورید. در ادامه راه با ما همراه باشید تا چند توصیه کلی را برای پیشگیری از آسیب های احتمالی را پوشیدن لباس ورزشی مناسب خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

 

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در جلوگیری از آسیب دیدگی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان ورزش کردن پس از گذشت مدت زمان کوتاهی دچار خستگی و یا کوفتگی می شوید. علت این اتفاق چیست؟ علت به وجود آمدن این اختلال عدم رعایت نکات صحیح ورزشی از جمله استفاده از لباس های نامناسب می باشد. استفاده از لباس های غیر استاندارد در هر ورزشی می تواند علاوه بر کاهش توان فیزیکی ورزشکار، او را دچار آسیب دیدگی های خطرناک کند.

آلمان های مختلفی برای انتخاب لباس مناسب ورزشی وجود دارد که از جمله این عوامل می توان به سایز، جنس، اندازه، ایمنی لباس و … اشاره کرد. پیشنهاد ما برای پیشگیری از این آسیب های احتمالی، استفاده از لباس های ورزشی مناسب و همچنین استاندارد است.

 

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در ورزش چیست

 

به جنس لباس ورزشی توجه کنید!

جنس پارچه لباس ورزشی یکی از عواملی است که مناسب بودن آن می تواند مانع از خستگی زودرس ورزشکار شود. به علت تعریق زیاد ورزشکار در طی ورزش باید پوشش او به گونه ای باشد که رطوبت را به سرعت انتقال دهد. بهترین جنس لباس ورزشی از الیاف طبیعی خواهد بود چرا که الیاف طبیعی علاوه بر وزن سبکی که دارد، عاملی برای عبور رطوبت است. معمولا لباس هایی که از جنس پلاستیک تهیه شوند، موجب جذب عرق بدن و در نهایت ایجاد خستگی و همچنین مشکلات پوستی در بدن می شود.

 

پیشگیری از سکته های قلبی با پوشش مناسب

توجه داشته باشید که افزایش دمای بیش از حد بدن مشکل آفرین است و حتی گاهی موجب بروز سکته های قلبی می شود. طبیعی است که در طی انجام فعالیت های ورزشی دمای بدن افزایش می یابد بنابراین جنس لباسی که ورزشکار استفاده می کند باید به گونه ای باشد که موجب تعریق زیاد بدن نگردد. بهترین جنس لباس ورزشی از نخ طبیعی خواهد بود چرا که دمای بدن را تنظیم و متعادل قرار می دهد.

علاوه بر این مسئله، تمرین در آب و هوای سرد بدون استفاده از پوشش گرم کننده مناسب موجب بروز خشکی در مفصل های بدن و به دنبال آن آسیب دیدگی می شود. بنابراین نوع لباس و جنسی که دارد به آب و هوای منطقه تمرین بستگی دارد.

 

تاثیر استفاده از کفش ورزشی مناسب  در پیشگیری از آسیب دیدگی

استفاده از کفش مناسب هر رشته ورزشی یکی از تاثیر گذارترین فاکتور ها برای حفظ سلامتی ورزشکار است. توجه داشته باشید که پوشیدن کفش های غیر استاندارد موجب فشار به ستون فقرات و در نتیجه آسیب دیدگی ورزشکار می شود. این مسئله در برخی از ورزش های خاص مانند دو و میدانی یا فوتبال اهمیت بیشتری پیدا می کند.

کفش ورزشی مناسب دارای وزن سبک است به طوری که هیچ فشار اضافی متوجه زانوی ورزشکار نمی شود. همچنین قابلیت تهویه و انعطاف پذیری مناسب از دیگر عوامل تعیین کننده کیفیت کفش ورزشی است.

 

تاثیر انتخاب سایز مناسب لباس ورزشی برای ورزشکار

سایز لباس ورزشی یک موضوع ثابت و از پیش تعیین شده نیست چرا که برای هر نوع ورزشی یک سری المان های مشخص برای انتخاب لباس وجود دارد. به طور مثال در ورزش تنیس باید لباس ورزشی قدری آزادتر و در ورزش کشتی و بدنسازی باید قدری لباس جذب تر باشد.

برخی ها اینگونه تصور می کنند که هر اندازه لباس گشادتر باشد امکان آسیب دیدگی در فرد کمتر می شود، آیا واقعا همینطور است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گشادی بیش از حد لباس خود می تواند موجب بر هم زدن تمرکز ذهنی ورزشکار و در ادامه بر هم خوردن تعادل فیزیکی او شود. همچنین جذب بالای لباس ورزشی نیز ممکن است دمای بدن را افزایش دهد و این مسئله خود موجب افزایش احتمال سکته های قلبی می شود.

 

بررسی تاثیر لباس ورزشی بر عملکرد ورزشکاران

استفاده از تجهیزات ایمنی

برخی از ورزش ها دارای یک سری تجهیزات ایمنی مناسب هستند که استفاده از آن ها از هرگونه آسیب دیدگی های احتمالی پیشگیری می کند. برای مثال در دوچرخه سواری باید از کلاه های ایمنی مناسب استفاده کرد و یا در تکواندو استفاده از هوگو، کلاه و دندان گیر برای پیشگیری از آسیب دیدگی الزامی خواهد بود.

 

تاثیر رنگ شاد لباس ورزشی را نادیده نگیرید!

جالب است بدانید که در تحقیقاتی که روانشناسان انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که رنگ لباس ورزشکار تاثیر زیادی بر روحیه جنگندگی و اعتماد به نفس او دارد. بر این اساس هر اندازه که ورزشکار حس خوبی نسبت به لباس خود داشته باشد، دارای انرژی بالاتر و در نتیجه موفقیت بیشتری است.

علاوه بر مواردی که در انتخاب لباس استاندارد در بالا ذکر کردیم، توجه به رنگ و زیبایی لباس ورزشکار نیز در یک ورزش سالم و به دور از آسیب دیدگی موثر خواهد بود.

 

توجه به کیفیت لباس ورزشی

از آنجاییکه لباس ورزشی به تعداد دفعات زیادی استفاده می شود، بهتر است که بالاترین کیفیت از آن انتخاب شود. تعریق زیاد بدن در طی ورزش خود موجب نزول کیفیت لباس می شود بنابراین کارایی لباس باید در سطحی باشد که به راحتی خراب و بی کیفیت نشود.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که منظور از کیفیت مناسب لباس ورزشی چیست؟ در این باره باید بگوییم که کیفیت لباس در عواملی مانند جنس، طول عمر، مواد اولیه به کار رفته، سایز و رنگ لباس خلاصه می شود.

 

نتیجه گیری

استفاده از لباس ورزشی مناسب یکی از مهم ترین عواملی است که از بروز آسیب دیدگی ورزشکار پیشگیری می کند. لباس مناسب هر نوع ورزشی دارای سه فاکتور مهم خواهد بود: قدرت جذب رطوبت بدن، پیشگیری از بروز بوی بد بدن و نیز خنک نگه داشتن بدن در طول تمرین. این بود نگاهی به چند توصیه کلی برای پیشگیری از آسیب های ورزشی با انتخاب لباس ورزشی مناسب.

دیدگاهتان را بنویسید

Main Menu