چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟

چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟ این سوال یکی از رایج ترین سوالات ورزشکاران است که در این مقاله از برادران اسپرت به صورت کامل پاسخ جامع ای به این سوال خواهیم داد. گاهی ورزشکاران بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی لازم در ورزش دچار آسیب دیدگی می شوند که این مسئله گاهی موجب دوری چند ماهه از میادین ورزشی می شود. یک سری نکات اصولی برای پیشگیری از این آسیب دیدگی ها وجود دارد که معمولا ورزشکاران حرفه ای به آن ها تسلط کافی دارند.

از جمله آسیب هایی که ممکن است متوجه ورزشکار شود عبارتند از: کشیدگی عضلات، آسیب دیدگی در شانه، آسیب دیدگی در زانو، احساس درد در ناحیه ساق پا، در رفتگی مچ دست یا پا، التهاب تاندون و … که در ادامه این مقاله قصد داریم بدانیم که چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟ و چه تجهیزاتی را با خود به همراه داشته باشید. البته توصیه می کنیم که حتما از لباس ورزشی مناسب نیز استفاده کنید.

 

قبل و بعد از فعالیت ورزشی بدنتان را آماده کنید!

یک ورزشکار حرفه ای می داند که هیچگاه بدون گرم کردن نباید شروع به انجام فعالیت ورزشی کند چرا که بالا رفتن ناگهانی ضربان قلب خطرناک است؛ به همین دلیل پیش از شروع تمرین باید به مدت 5 تا 10 دقیقه بدن خود را گرم و آماده فعالیت کنید.

علاوه بر گرم کردن بدن پیش از شروع فعالیت ورزشی لازم است که پس از اتمام فعالیت نیز بدن خود را سرد و به حالت قبل برگردانید. توجه داشته باشید که در اثر انجام فعالیت های ورزشی ضربان قلب ورزشکار افزایش پیدا می کند و حال که فعالیت او به پایان رسیده، با چند حرکت ساده باید اقدام به سرد کردن بدن کند اما در ادامه راهکار هایی را به شما پیشنهاد می کنیم که در بهترین پاسخ به سوال چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟ است.

 

چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟

 

به تدریج پیش بروید

حتی یک پیاده روی ساده هم می تواند به بدن آسیب برساند به شرط اینکه اصول ورزشی رعایت نشود. شروع هر ورزش یا تمرین جدید باید به تدریج صورت گیرد تا فشار وارد شده به بدن و مفاصل به کمترین مقدار خود برسد. شروع ناگهانی یک تمرین پر فشار ممکن است به زانو و دیگر مفاصل بدن آسیب جدی وارد کند.

 

به فعالیت های خود تنوع بدهید!

طبیعی است که اگر فقط یک قسمت از بدن درگیر فعالیت ورزشی باشد و روزانه زمان زیادی را از آن کار بکشید، پس از مدتی قسمت مذکور ضعیف شده و دچار آسیب دیدگی می شود. در واقع شما با یک برنامه ریزی تمرینی درست قادر خواهید که فشار وارد بر بدن را در قسمت های مختلف پخش کنید به گونه ای که فشار مکرری به مفاصل وارد نشود.

 

بیشتر بر روی نقاط آسیب پذیر بدن تمرکز کنید

گاهی ممکن است به هر دلیلی قسمت هایی از بدن شما دچار ضعف و آسیب دیدگی قدیمی باشد. طبیعی است که ورزشکار باید توجه خاصی به این قسمت های بدن داشته باشد؛ برای مثال با انجام یک سری تمرین های خاص می توان قسمت مد نظر را قوی تر کرد و یا گاهی هم مجبور می شوید که زیر نظر مربی از انجام برخی فعالیت ها دوری کنید.

 

تاثیر مشاوره مربی

در هر رشته ورزشی که فعالیت می کنید قطعا مشاوران ورزشی و مربیانی در آن زمینه هستند که اطلاعات وسیعی راجع به نوع ورزش و نکات اصولی لازم دارند. شما با مشاوره گرفتن می توانید نکات لازم را برای داشتن یک فعالیت سالم فرا بگیرید. ارائه برنامه های تغذیه ای مناسب و همچنین چینش تمرینات منظم از مهارت هایی است که مربی به شما آموزش می دهد.

 

استفاده از تجهیزات ورزشی مناسب

یکی از اصلی ترین و نیز مهم ترین روش های پیشگیری از آسیب دیدگی در ورزش استفاده از لباس و تجهیزات استاندارد ورزشی است. در واقع ورزشکار با بهره گیری از لباس های استاندارد شرایط را برای انجام یک فعالیت ورزشی سالم فراهم می کند. همچنین به دلیل وجود خطر در برخی از ورزش ها، یک سری تجهیزات متناسب با هر ورزش تولید شده که ورزشکار با استفاده درست از آن ها می تواند سلامت خود را تضمین کند. در ادامه چند نمونه از تجهیزات لازم برای جلوگیری از آسیب دیدگی را خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم.

 

چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟

 

کلاه ایمنی

یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی برای پیشگیری از آسیب های ورزشی، استفاده از کلاه ایمنی است. جالب است بدانید که هر ورزشی کلاه ایمنی مخصوص به خود را دارد بنابراین برای هر فعالیت ورزشی به دنبال تهیه کلاه استاندارد و مخصوص همان رشته بروید. ورزش های دوچرخه سواری، اسکیت، هاکی، سافت بال و … از ورزش هایی هستند که کلاه، به عنوان تجهیزات ایمنی آن ها شناخته می شود.

 

محافظ چشم

چشم حساس ترین عضو صورت است به همین دلیل باید مراقب بود که در هنگام انجام تمرینات ورزشی آسیبی به آن وارد نشود. برای این منظور انواعی از محافظ های صورت وجود دارد که چشم و سایر اجزای صورت را به طور کامل پوشش می دهد. برخی از عینک های مخصوص نیز وجود دارند که به طور کامل چشم و ابرو را پوشش می دهند تا آسیبی متوجه آن ها نشود.

به این نکته توجه داشته که ورزشکار اگر دچار تنبلی چشم است، به هیچ وجه در زمین تمرین نباید از عینک معمولی خود استفاده کند؛ چرا که برخورد هر وسیله ورزشی به آن ممکن است خطر آفرین و دردسر ساز شود.

 

محافظ دهان

در برخی از ورزش های خشن مانند تکواندو، ووشو، کاراته و بوکس امکان برخورد ضربه به صورت وجود دارد بنابراین استفاده از یک محافظ دندان تا حدود زیادی می تواند وارد شدن آسیب به دندان ها پیشگیری کند. فراموش نکنید که انواع محافظ های دندان در بازار وجود دارد که لازم است بهترین نوع آن از لحاظ امنیت تهیه شود.

 

محافظ مچ و زانو

در برخی از ورزش ها مانند والیبال، هاکی و اسکیت امکان برخورد به زمین و در ادامه آسیب دیدگی مفاصل بدن وجود دارد. برای قسمت های حساس بدن مانند مچ و زانو یک سری محافظ ها طراحی شده که با استفاده از آن ها می توان این قسمت ها را از شکستگی ایمن کرد.

 

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب در ورزش چیست

چطور از آسیب دیدگی در ورزش جلوگیری کنیم؟

کفش مناسب

به جرات می توان گفت که استفاده از کفش مناسب و استاندارد، یکی از مهم ترین نکات لازم برای پیشگیری از آسیب دیدگی در ورزش است. لازم به ذکر است که هر ورزش کفش مخصوص به خود را نیاز دارد به طوری که حتی یک پیاده روی ساده نیز باید با کفش مناسب انجام شود.

سایز، جنس، قالب، وزن و … از عواملی هستند که برای خرید یک کفش مناسب باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. با توجه خاص به این عوامل قطعا از آسیب دیدگی های شدید به دور می مانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه