طرفداران پرسپولیس چقدر هستند؟

پرسپولیس یکی از منحصر به فرد ترین تیم های داخلی با تعداد هواداران بسیار زیادی است اما آیا می توان به صورت دقیق و نسبی میزان طرفداران این تیم محبوب پایتخت را سنجید؟ چه روشی برایا به دست آوردن میزان دقیق تعداد تماشاگران این تیم وجود دارد؟ اگر بخواهیم میزان آمار طرفداران تیم پرسپولیس را حساب کنیم باید با بررسی بازی‌های مختلف این باشگاه در لیگ‌های داخلی و خارجی و آن هم به صورت نسبی، این آمار را در اختیار شما قرار دهیم از این رو در این مقاله به صورت منحصر به فرد می خواهیم بدانیم که طرفداران پرسپولیس چقدر هستند؟

 

آشنایی با باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس

باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس در سال 1342 توسط علی عبده بنیانگذاری شد. در همان ابتدای شروع فعالیت، به لطف هواداران پرسپولیس (شاهین سابق) این باشگاه توانست با شرکت در لیگ‌های مختلف کشوری و با بازیکنان حرفه ای خود قهرمانی‌های مختلفی کسب کند. تیم پرسپولیس تنها تیمی است که هرگز به لطف طرفداران خود به دسته‌های پایین سقوط نکرد و می توان با یقین گفت یکی از پر طرفدارترین تیم‌های باشگاه فوتبال کشور و آسیا است.

 

باشگاه پرسپولیس ایران

 

سطح مالی هواداران پرسپولیس چقدر است؟

هواداران تیم پرسپولیس عمدتا افرادی با سطح مالی خوب هستند که در سالیان مختلف فعالیت این باشگاه، همیشه با کمک‌های مالی خود توانستند اعتبار و جایگاه این تیم را افزایش دهند. تیم پرسپولیس با کمک مالی هواداران خود توانست با شرکت در مسابقات مختلف به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کند. در نگاهی ساده هواداران پرسپولیس نقشی مهمی در پیشرفت این باشگاه داشتند. در زمان مدیریت علی اکبر طاهری تیم پرسپولیس برای حمایت مالی خود از طرفداران خود توانست مبلغ 629 میلیون تومان (به گفته سایت باشگاه) به حساب باشگاه در عرض یک ماه جمع آوری کند.

 

هواداران پرسپولیس چقدر هستند؟

همان طور که اشاره نمودیم برای بررسی دقیق این آمار نیاز است حتما به صورت نسبی تمامی بازی های پرسپولیس در داخل و یا خارج از ایران را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، به این جهت، آمار حضور تماشاگران در تورنومنت های داخلی و خارجی این تیم را با هم بررسی می کنیم. این آمار از رویداد های زیر قابل استنباط است!

 

طرفداران پرسپولیس چقدر هستند؟
طرفداران پرسپولیس چقدر هستند؟

 

آمار تماشای هوادارن باشگاه پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال 2018

با توجه به سابقه و طرفداران بسیاری که باشگاه پرسپولیس دارد در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا در بازی برگشت تمام ظرفیت سکوهای استادیوم آزادی که 100 هزار نفر را در خود جا می‌دهد پر شده بود. علاوه بر این هواداران بسیاری از راه دور از طریق تلویزیون و بیرون از استادیوم بازی این تیم را تماشا می‌کردند.
طبق گفته عادل فردوسی پور تعداد طرفداران تیم پرسپولیس در کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارت متحده عربی، قطر و داخل کشور ایران بیش از 30 میلیون هوادار را همراه خود دارد. که در تمام بازی‌های خارج از کشور این تیم را همراهی می‌کنند.

 

رکورد بیشترین تماشاگر تاریخ فوتبال ایران چقدر بود؟

در بازی پرسپولیس در لیگ هفتم در مقابل تیم سپاهان با 120 هزار نفر به علاوه 80 هزار نفر در پشت درهای بسته استادیوم آزادی پر تماشا‌ترین بازی فوتبال ایران را رقم بزند. این آمار باعث شد توسط کنفدارسیون فوتبال آسیا تیم پرسپولیس بالاتر از تیم الهلال عربستان و دالیان چین پر هوادار‌ترین باشگاه فوتبال منطقه آسیا معرفی شود.

 

تعداد هواداران تیم پرسپولیس بین سال‌های 1347 تا 1357

قبل از بنیانگذاری تیم پرسپولیس عمده مردم ایران طرفدار تیم‌های تاج(استقلال)، دارایی و شاهین بودند. پس از انحلال تیم شاهین بازیکنان این تیم و هواداران آن به باشگاه پرسپولیس پیوستند.و باعث ایجاد شهرت و محبوبیت بیشتر به باشگاه پرسپولیس شدند.
با توجه به گیر و دار انقلاب و اختشاشات سیاسی در کشور مردم کوچه و خیابان شاهین را به عنوان یک جریان ضد شاهنشاهی می‌دانستند. اما این نظر مردم هیچوقت باعث نشد بازیکنان و مربیان این تیم تحت تاثیر قرار بگیرند. چرا که هواداران این تیم خودجوش بوده و اهمیتی به مسایل سیاسی نمی‌داند.
پس از انحلال باشگاه شاهین هواداران این تیم را افراد طرفدار شاه تشکیل می‌دادند. چرا که نماد و لوگوی تیم پرسپولیس از تاج که نماد شاهنشاهی بود استفاده می‌کرد.

به جز علی عبده ارتشبد محمد خاتم که یکی از فرماندهان به نام نیروی هوایی شاهنشاهی بود در کنار فاطمه پهلوی که از خانواده سلطنتی بودند به هواداری تیم پرسپولیس پیوستند.بعدها یا تیره شدن رابطه علی عبده با خانواده شاهنشاهی و درگذشت ارتشبد خاتم، روابط خانواده سلطنتی با تیم پرسپولیس قطع شد.

 

تعداد هواداران تیم پرسپولیس در بین سال 1357 تا 1370 (بعد از انقلاب)

پس از انقلاب پرسپولیس مانند تیم تاج در دست افراد انقلابی به تیم ملی تغییر نام دادند، سپس تحت حمایت مالی بنیاد مستضعفان قرار گرفت. لوگوی تیم پرسپولیس نیز تغییر یافت و به نماد دیگری طراحی شد. در دانشنامه ایرانیکا به قلم هوشنگ شهابی حکومت جدید با توجه به دلخوشی از تیم فوتبال نداشت، بازی فوتبال را به عنوان یک جریان ورزشی به دور از سیاست در جامعه پیش می‌برد.
همین عوامل در سال‌‎های ابتدای انقلاب باعث تقابل هواداران و تماشاگران سکوهای پرسپولیس با حکومت شد. اما هیچ‌وقت هواداران این تیم اجازه ندادند سیاست علاقه و عشق آنها به تیم فوتبال پرسپولیس ( آن زمان پیروزی) را تغییر دهد.

 

باشگاه پرسپولیس

سیاست های هواداری تیم پرسپولیس از تماشاگران خود

کارت هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس برای تشکر از هواداران خود کارت اعتباری هواداری پرسپولیس را با شرایط ویژه برای طرفداران خود در نظر گرفت.
افراد با استفاده از این کارت می‌توانستند برخی از مسابقات را بدون بلیط تماشا کنند و اینکه از طریق فروشگاه‌های طرف قرارداد با تیم پرسپولیس می‌توانستند از خرید‌ های تجاری استفاده کنند.

 

پیراهن شماره 12 پرسپولیس

پرسپولیس در اقدامی عجیب به پیشنهاد افشین پیروانی با تولید پیراهن شماره 12 این تیم و ارایه آن به هواداران خود خواست برای حضور در استادیوم برای تماشای بازی‌ها از این پیراهن استفاده کنند. البته اگر از طرفداران همیشگی تیم محبوب پرسپولیس هستید می توانید با مراجعه به بخش “خرید لباس پرسپولیس” پیراهن های محبوب این تیم را برای خود خریداری کنید.

 

سکوی 36 ورزشگاه

این جایگاه برای طرفداران دو آتیشه در نظر گرفته شده است. افرادی که در این جایگاه به تماشای بازی این تیم می‌پردازند با بوق و کرنا برای تشویق دیگر هواداران اقدام می‌کنند. این جایگاه را به عنوان جایگاه شورشی هم می‌نامند که در گوشه شمال غربی ورزشگاه آزادی در نظر گرفته شده است.

 

اقدامات و برنامه‌های هواداران تیم پرسپولیس

طرح پرچم بزرگ و موزایک
یک پرچم بزرگ با طول زیاد و طرح‌هایی بصورت موزایکی برای نوشتن متن از نمای بالا توسط هواداران تهیه می‌شود که بسته به سیاست و اتفاقات روز دنیا طراحی و اجرا می‌شود.

 

دقیقه 24 بازی
با پاس گرامیداشت و زنده نگه‌داشتن خاطره هادی نوروزی ( کاپیتان فقید تیم پرسپولیس) در دقیقه 24 هر بازی تیم پرسپولیس با شعار «نوروزی، روحت شاد» سر می‌دهند. نکته جالب اینکه این شعار توسط هواداران تیم رقیب هم در برخی مسابقات انجام می‌شود.

 

شعارهای ملی
در برخی از مسابقات برگزار شده توسط تیم پرسپولیس هواداران این تیم با شعارهای ملی نظیر «خلیج فارس ایران» در بین مسابقه با تکان دادن پرچم ایران علاقه و عشق خود به کشور خود را نشان می‌دهند.

 

محبوبیت مجازی
در اقدامی عجیب هواداران پرسپولیس در صورتی که بازیکنانی از تیم باعث رنجش و ناراحتی هواداران شوند محبوبیت خود در شبکه‌های اجتماعی را از دست می‌دهد. و باعث هوو شدن توسط هواداران تیم می‌شود.

 

جمع بندی نهایی مقاله طرفداران پرسپولیس چقدر هستند؟

با این حال بدون درنظر گرفتن رقابت هایی که یک تیم در آن فعالیت داشته است، نمی توان اعداد و ارقام دقیقی از میزان تعداد هواداران و یا طرفداران آن تیم درک نمود! امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کامل تری در خصوص تعداد هواداران پرسپولیس کسب نموده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه