مفهوم لوگوی پرسپولیس چیست ؟

مفهوم لوگو همواره نشان دهنده هویت هر نوع برندی است! تمامی تیم های محبوب در سراسر دنیا از لوگوهایی با هویت های خاص استفاده می کنند تا بتوانند فرهنگ، هنر و تمدن باشگاه را به رخ همگان بکشانند. در ایران، پرسپولیس یکی از پرطرفدارترین تیم های پایتخت است و لوگویی زیبا (لوگو پرسپولیس) با طراحی خارق العاده دارد اما سوال اینجاست که مفهوم لوگو پرسپولیس چیست؟ برای آن که درک بهتری از این موضوع داشته باشیم، توصیه می کنیم که حتما در این مقاله با ما همراه باشید.  البته اگر از طرفداران همیشگی تیم محبوب پرسپولیس هستید می توانید با مراجعه به بخش “خرید لباس پرسپولیس” پیراهن های محبوب این تیم را برای خود خریداری کنید.

 

درباره باشگاه پرسپولیس کمی  بیشتر بدانید!

باشگاه پرسپولیس، یک باشگاه فرهنگی و ورزشی فعال در حوزه های مختلف می‌باشد که از تیم های مختلفی در حوزه تیم فوتبال بانوان، امید، نونهالان و جوانان و بخشی هم از تیم‌های آماتور تشکیل شده است.

بانی و بنیانگذار تیم پرسپولیس آقای علی عبده است که در سال 1342 شمسی این باشگاه را بنا نهاد. عناوینی مانند ارتش سرخ، سرخ پوشان، قرمز پوشان و سرخ‌ها القابی هستند که در بین طرفداران به این نام‌ها صدا زده می‌شود.

 

بررسی تاریخچه برند پرسپولیس و آشنایی با موسس آن

در نگاه عامه برند پرسپولیس یک نماد مردمی و ملی ایرانی محسوب می‌شود اما اگر نگاهی دقیق داشته باشیم می‌توان آثاری از ردپای مقامات سلطنتی رده بالای کشوری را در شکل گیری این برند مشاهده نمود.

سمبل فروهر در تاریخ ایران باستان زرتشتیان که به عنوان نماد حیات شناخته می‌شود از شکلی مردانه به شکل شیر که همان آنزو است با دو بال باز شده با یک حلقه به دست به تصویر کشیده است.

ترکیب این نماد با سمبل گل مردابی قرمز رنگ شیرازه اصلی نشان پرسپولیس را تشکیل می‌دهد. از آنجایی که تیم شاهین ریشه اصلی تیم پرسپولیس است نماد فروهر از نشان این تیم الهام گرفته شده است.

در اسناد مکتوب تاریخ طراحی لوگوی پرسپولیس در برخی نوشته‌ها به 5 سال قبل از تاریخ تاسیس این باشگاه و در برخی اسناد به همزمانی طراحی آن با شروع فعالیت پرسپولیس اشاره شده است.

 

مفهوم لوگوی پرسپولیس چیست

مفهوم لوگوی پرسپولیس چیست

 

بررسی و آشنایی با سیر تکامل در طراحی لوگو پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس مانند خود تیم یک تاریخ پر فراز و نشیبی را طی کرده است و هر بار در دست مدیران مختلف از شکلی به شکل دیگر فعالیت خود را ادامه داده است. اما لوگو و نشان پرسپولیس در این فراز و نشیب‌ها دچار تغییراتی در طراحی و نماد آن شده است.

تنها نشانی که در بیشتر لوگوی پرسپولیس بدون تغییر باقی مانده است نشان دو شیر شاخ دار متقارن با یک جام می‌باشد که از نظر خطوط طراحی مقداری با یکدیگر فرق دارد. در ادامه اطلاعات کامل تری در خصوص مفهوم لوگوی پرسپولیس در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

·         سردیس های تخت جمشید

شیرهای شاخ دار به عنوان سمبل سردیس های تاریخی تخت جمشید مربوط به شهر پرسپولیس شناخته می‌شود و انتخاب این نماد به دلیل همخوانی اسم تیم با شهر پرسپولیس می‌توان در نظر گرفت. بعدا با تغییر جزئی در لوگو تصویر حلقه های المپیک به روی جام اضافه شد.

·         لوگوی تیم پیروزی

در سال 1365 به یکباره اسم پرسپولیس به (پیروزی) به دلیل تحت حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تغییر پیدا کرد.

لوگو قدیمی به دلیل اینکه هیچ تناسبی با اسم پیروزی نداشت عملا لوگوی این تیم به شکل یک لوزی با حلقه ای از گل تا سال 1369 ادامه پیدا کرد.

با تغییر سیاست کلی کشور به درخواست آقای عباس انصاری فرد نام پرسپولیس مجدد به عنوان نام این تیم برگشت و اسم پیروزی فراموش شد.

لوگوی لوزی پاک شده و مجدد لوگوی دو شیر شاخ دار یا یک سکوی زیر جام به عنوان سمبل رسمی انتخاب شد. از سال 1370 با تغییرات و فرم طرح های مدرن لوگو با همین شکل با کمی تغییر به اشکال ساده تری تغییر پیدا کرد.

مانند اضافه شدن دو حلقه دیگر به سه حلقه اول یا تغییر فرم و حالت نوشتاری کلمه لاتین پرسپولیس به فونت های به روز تر اشاره کرد.

 

طرح لوگوی رسمی تیم پرسپولیس

در سال 1392 لوگوی رسمی و کامل‌تر پرسپولیس رونمایی شد. در طرح جدید یک سپر قرمز به عنوان پس زمینه، باریک و کشیده‌تر شدن شکل سکوی جام و اضافه شدن اسم فارسی پرسپولیس به اسم لاتین  با تاریخ تاسیس باشگاه ، شکل آن به صورت امروزی تبدیل شد. در ادامه قصد داریم به معرفی و بررسی مفهوم لوگوی پرسپولیس بپردازیم!!!

 

باشگاه پرسپولیس ایران

 

مفهوم لوگوی پرسپولیس چیست؟

با توجه به اینکه در نماد پرسپولیس سردیس های شیر بیشتر از هر چیز در نگاه اول به چشم می‌خورد ترکیب این سردیس‌ها با یک دایره نامرئی و جام درخشان با یک سپر زیبایی آن را چند برابر کرده است.

شکل پس زمینه سپر به عنوان نماد مقاومت و دفاع برای القای امنیت در ذهن بیننده به کار می‌رود.

نشان دایره نامرئی به عنوان نماد وحدت و همبستگی می‌باشد. و کم رنگ و نامرئی بودن این دایره به دلیل عجین بودن آن با گوشت و پوست اعضای تیم معرفی می‌شود.

نماد شیر یا همان آنزو به عنوان نماد قدرت و تمایل به پیروزی و حفظ آن و نشانی از اسم قدیمی شهر پرسپولیس در داخل لوگو استفاده شده است.

ستاره بالای جام به عنوان دستاورد باشگاه اشاره می‌شود. هر باشگاهی که 10 مسابقه قهرمانی بین باشگاهی در کشور خود ثبت کند یک ستاره به آن تعلق خواهد گرفت.

 

بررسی فونت لوگوی پرسپولیس

فونت فارسی پرسپولیس بصورت کشیده در ابتدا و انتهای آن نشان از استواری و خشونت دارد. لوگوی لاتین بصورت ساده تنها برای معرفی ماهیت حمله فارسی پرسپولیس در زیر آن درج شده است. لوگو و نشان معرف و برند هر فعالیت در هر حوزه ای می‌باشد. و تیم پرسپولیس هم با توجه به سابقه چند دهه فعالیت لازم بود برای معرفی به طرفداران خود به شکل لوگو طراحی شود. این لوگو اکنون در روی لباس‌ها، کیف‌ها و وسایل مختلف فعالیت ورزشی فوتبالی توسط شرکت های مختلف چاپ و به طرفداران خود ارائه می‌شود.

 

دانلود لوگو پرسپولیس | دانلود آرم پرسپولیس | دانلود نماد پرسپولیس

برای دانلود لوگو پرسپولیس می توانید تصاویر زیر را ذخیره کنید.

 

دانلود لوگو پرسپولیس دانلود لوگو پرسپولیس دانلود لوگو پرسپولیس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه