چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟

رنگ لباس، هویت هر تیمی را می سازد و بر اساس تاریخچه و سنت دیرین باشگاه، معنا و مفهوم خاصی دارد. از این رو لباس پرسپولیس نیز با رنگی قرمز همیشه زبانزد عام و خاص است اما به راستی چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟! این مفهوم، موضوعی است که در این مقاله می خواهیم آن را به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. اگر شما نیز قصد دارید بدانید که علت اصلی قرمز بودن رنگ پرپویسل چیست، حتما تا انتها با ما همراه باشید.

 

تاریخچه تولد تیم پرسپولیس

در یکی از روزهای گرم تیرماه 1346 اعضای تیم پر افتخار شاهین به لطف مشکلات فدراسیون فوتبال آن دوره و اختلافات سیاسی از تیم شاهین جدا شدند و به باشگاه پرسپولیس آن زمان که یک تیم باشگاهی بود پیوستند.

نام آورانی چون رجبعلی فرامرزی، مرحوم مجید رضایی و دیگر اعضای تیم شاهین با مدیریت و میانجی گری علی عبده هسته اولیه تشکیل تیم پرسپولیس را ایجاد کردند و جایگاه فعلی تیم پرسپولیس به لطفا این نام آوران تا به امروز دوام یافته است.

با پیوستن افرادی دیگری چون ابراهیم آشتیانی، ناظم گنجاپور، کاظم رحیمی به تیم پرسپولیس دوره شکوه و اوج فعالیت باشگاه پرسپولیس رسما از سال 1353 به عنوان تیم دسته اول باشگاه‌های کشور در کنار تیم‌هایی چون تاج، پاس و عقاب شروع شد.

 

چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟

این که چرا رنگ اصلی لباس پرپولیس، قرمز رنگ است به موضوعاتی بر می گردد که در ادامه به صورت کامل و جامع به بررسی این مفاهیم می پردازیم و سنت دیرینه باشگاه را برایتان کاملا شرح می دهیم.

 

چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟

 

اولین رنگ تیم پرسپولیس

تیم پرسپولیس با مدیریت علی عبده با رنگ قرمز آجری و سیاه با تیم تاج مسابقه برگزار کردند. با توجه به اینکه تمام اعضای نامدار تیم پرسپولیس به دلیل عضویت قبلی خود در تیم شاهین رنگ سفید را دوست داشتند مجبور به استفاده از رنگ قرمز آجری در مقابل تیم تاج شدند.

50 سال قبل فعالیت تیم‌ها مانند امروز با لباس یکدست بازی نمی‌کردند. رنگ هر تیم از 2 تا 3 دست رنگ مختلف تشکیل می‌شد، و نیز خبری از شرکت‌های برند و اسپانسری در میدان مسابقات نبود.

تیم پرسپولیس تا سال 1348 با رنگ قرمز آجری بازی می‌کرد. تا اینکه بر اساس به وجود آمدن پروتکل بین المللی توسط علی عبده به عنوان مدیر عامل شرکت سی ار سی و شخصی به نام محمود خیام که از مدیران ایران ناسیونال آن زمان بود با تیم پیکان ادغام شدند.

رنگ تیم پیکان سفید بود و شاید یکی از دلایلی که باعث رضایت بازیکنان پرسپولیس از پیوستن به تیم پیکان بود به دلیل رنگ سفید لباس آنها بود.

با به وجود آمدن مشکلات و اختلافات مختلف با تیم پیکان دوباره تیم پرسپولیس تشکیل شد ولی اینبار رنگ سفید را به پاس حفظ سنت تیم اول خود (شاهین) انتخاب کردند.

البته اگر از طرفداران همیشگی تیم محبوب پرسپولیس هستید می توانید با مراجعه به بخش “خرید لباس پرسپولیس” پیراهن های محبوب این تیم را برای خود خریداری کنید.

 

چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟ {معرفی مهم ترین دلایل}

در گیرودار حواشی انتخاب رنگ لباس تیم‌های ایرانی در کشور، در سال 1350 شخصی به نام آلن راجرز که یکی از مربیان به نام اروپایی وارد ایران شد و مربیگری تیم پرسپولیس را به عهده گرفت.

راجرز در همان ابتدا با توجه به رنگ لباس آرسنال ( تیم سابق خود) رنگ قرمز را به عنوان رنگ ثابت تیم پرسپولیس انتخاب کرد و بازیکنان مجبور بودند این رنگ را به عنوان رنگ ثابت قبول کنند.

رنگ قرمز به دلیل علاقه علی عبده به تیم آرسنال به عنوان رنگ ثابت تایید و رسمی شد. اما اختلاف سلیقه راجلز و علی عبده  در انتخاب ترکیب رنگ لباس با پس زمینه قرمز به یک حواشی دیگر تبدیل شد.

راجرز ترکیب رنگ قرمز و سفید برای تیم پیشنهاد داد، ولی علی عبده از سرخ و سیاه برای ترکیب رنگ لباس اصرار داشت.

تا اینکه در همین گیر و دار با نظر طرفداران به رنگ ثابت سرخ با آستین سفید و شورت سفید و جوراب قرمز ثبت به مسئولان تخت جمشید آن زمان اعلام رسمی شد.

بعد از رفتن راجرز از ایران با توجه به علاقه تیم پرسپولیس به رنگ قرمز و منویات و اعتقادات او و نیز سبک تمرینات راجرز به عنوان الگوی ثابت تیم پرسپولیس تا دوره اسطوره‌هایی چون علی پروین ادامه یافت. رنگ قرمز اکنون یکی از رنگ‌های ثبت شده محسوب می شود.

با طی شدن سالیان مختلف و بازنشسته شدن و رفتن  بازیکنان قدیمی مانند ، بیوک وطنخواه، کاشانی، کلانی، گنجاپور، طاووسی، کاظم رحیمی و همایون و…  و جایگزینی آنها با بازیکنان جدید رنگ سفید شاهین که یکی از علاقه‌های پرسپولیس بود، جای خود را به رنگ قرمز برای همیشه ثبت کرد.

 

چرا رنگ لباس پرسپولیس قرمز است؟

 

رنگ های رسمی لباس های پرسپولیس

با توجه به اینکه در قوانین جدید جهانی فیفا هر تیم باید از دو رنگ مختلف برای اجرای مسابقه استفاده کنند رنگ سفید با حاشیه قرمز به عنوان رنگ دوم لباس پرسپولیس انتخاب و ثبت شده است.

چنانچه تیم رقیب هم از رنگ لباس قرمز استفاده کنند به قید قرعه یکی از رنگ‌های دوم را برای رنگ تیم‌ها انتخاب و بازی را برگزار می‌کنند.

رنگ سوم جدید تیم پرسپولیس رنگ زرشکی تیره با حاشیه صورتی می‌باشد که از سمبل نیلوفر مردابی برای طرح لباس بهره می‌برد.

اما در بسیاری از مسابقات تیم پرسپولیس از رنگ قرمز برای مسابقات خود استفاده می‌کند و این رنگ مورد پذیرش هواداران این تیم در میدان سبز فوتبال قبول شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه